Select your language

Начальник центра: Юлія Володимирівна Гілевіч.

Юлія ГІЛЕВІЧ, к.т.н., начальник науково-технічного центру підтвердження відповідності, стандартизації  та випробувань продукції легкої промисловості і засобів індивідуального захисту (УкрЛЕГТЕСТ) ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» про вибір якісної та безпечної продукції шкільного асортименту: шкільної форми, взуття, зошитів шкільних та учнівського ранця.

«Шкільна форма – це спеціальний одяг для дитини, в якому вона перебуває 9 годин і, як мінімум, 5 днів на тиждень»

Безумовно, однією з найбільш важливих покупок для учня - придбання шкільної форми. Шкільна форма – це спеціальний одяг для дитини, в якому вона перебуває 9 годин і, як мінімум, 5 днів на тиждень. Тому основними характеристиками виробу є – гігієнічні, естетичні вимоги, якість, конструкція, відповідність маркування виробу та відповідність застосованих матеріалів. Дотримання цих характеристик забезпечує щоденний комфорт дитини. Адже незручна форма може завдавати школяру дискомфорт, і як наслідок, позначитися на навчанні.

Відповідно до Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. основні гігієнічні вимоги» (наказ МОЗ України від 29.12.2012  № 1138) та чинних нормативних документів:

- натільна білизна для дітей віком до 7 років повинна виготовлятися тільки з натуральних тканин і натуральних трикотажних полотен, а для дітей віком з 8 до 18 років допускається виготовлення продукції з тканин і трикотажних полотен змішаного типу - з натуральних та штучних волокон.

- шкільну форму дозволяється виробляти із застосуванням змішаних тканин (з вмістом натурального волокна не менше 50%) - для дітей молодших і середніх класів, штучних волокон - для дітей старших класів; блузки і сорочки для дітей молодших і середніх класів дозволяється виготовляти з використанням натуральних тканин, для дітей старших класів - штучних тканин.

- шкільна форма повинна мати покрій, який не буде обмежувати вільні рухи та забезпечить тепловий комфорт організму відповідно до сезону року

- не допускається використання підкладки зі штучної та (або) синтетичної шкіри в закритому взутті для дітей.

- дитяче взуття повинно мати низький каблук. Висота каблука взуття для дітей віком від 3 до 7 років для повсякденного носіння повинна бути 5-10 мм, для дітей шкільного віку - до 20-25 мм.

Варто наголосити, шкільна форма виготовлена з хімічних волокон та ниток може викликати хронічні алергії, провокувати захворювання шкіри, впливати на періодично - повторювані симптоми лихоманки, хронічні нежиті, астматичні приступи, екземи, головні болі.

Шкільна форма, взуття, як і будь – який  виріб, призначений для дитини, не повинні мати не притаманного для виробу запаху фарби, хімії чи плісняви!

До речі:
Досвід роботи з оцінки якості шкільної форми  показав, щонайбільш поширеними дефектами у швейних, трикотажних виробах та взутті, призначених для школи, є:

  • застосування неякісних та небезпечних матеріалів;
  • застосування  матеріалів, які не відповідають маркуванню;
  • порушення технології виготовлення швейних виробів;
  • повна або часткова відсутність маркування на виробах;
  • фальсифікація торгової марки (бренду).

«Що робити? Перш за все, при купівлі шкільного одягу зверніть увагу на маркування, яке міститься на товарному ярлику»

Саме маркування на товарному ярлику обов'язково повинно надавати споживачу наступну інформацію:

  • найменування виробника;
  • його торговий знак;
  • адресу, телефон (в разі відсутності такої інформації повинна бути вказана інформація від продавця (реалізатора) продукції;
  • назва продукції (її комплектність), розміри, сировинний склад, застосовані матеріали;
  • умови експлуатації та догляду;
  • дата виготовлення;
  • за необхідністю попереджувальні надписи.

Обираючи швейні та трикотажні вироби звертайте увагу на товарний ярлик, стрічку із зображенням товарного знаку та контрольну стрічку, які вшиті у боковий шов та всередину горловини спинки, в процесі виготовлення виробу. Відсутність чи невідповідність вказаного маркування свідчить про фальсифікацію продукції  та недобросовісність виробника перед споживачем.

Обираючи взуття, звертайте увагу на наявність інформації про застосовані матеріали у вигляді піктограм, які показують споживачу застосовані матеріали вверху, підкладки та низу взуття.

Гарантійний термін експлуатації для взуття 30 днів (з урахуванням сезонності), для виробів швейних та трикотажних гарантійний строк або строк придатності визначається виробником.

Стосовно продукції, на яку гарантійні строки або строк придатності не встановлено, споживач має право пред'явити продавцю (виробнику) претензію, якщо недоліки було виявлено протягом двох років.

«Зошити шкільні та загальні - категорія товарів дитячого асортименту першої необхідності»

Зошити шкільні та загальні призначені для школярів різних вікових категорій. Безпека продукції, перш за все, залежить від безпечності сировини та матеріалів з яких виготовлені зошити. Це гігієнічні вимоги, токсичність матеріалів, фізико-механічні та фізико-хімічні показники. Показники безпеки, які характеризують готові вироби, повинні відповідати вимогам діючих нормативних документів, щоб не призводити до негативного впливу на зір, психологічний статус, працездатність, а також не викликати погіршення здоров’я дітей за рахунок міграції фарб та інших компонентів до оточуючого середовища. Сторінки в зошиті не повинні бути білосніжними, білість, вища за 88% не дозволена нормативними документами i діючими санітарно-гiгiєнiчними нормами до друкованої продукції для дітей. Такий колір досягається за рахунок оптичних відбілювачів, які є шкідливими для очей дитини і призводять до проблем із зором, до 4-го класу половина школярів вже носить окуляри.

«Будьте уважні при виборі шкільних друкованих виробів»

Зошити шкільні та зошити загальні не повинні мати надривів, порізів, забруднень, складок, зморшок, залощених і матових смужок та інших дефектів, що заважають якісній роботі учнів у зошиті.

Зверніть увагу на інтенсивність лініювання графічної сітки, колір, товщину, гладкість застосованого паперу та міцність і безпечність скріплення. Кінці скоб повинні бути загнуті всередину зошита і не повинні бути причиною травматизму. При виборі зошитів зверніть увагу на їх маркування.

Обкладинка повинна бути цупкою, щільною та не бути носієм інформації з агресивною тематикою.

Гарантійний строк або строк придатності визначається виробником.

До речі:

Досвід роботи з оцінки якості зошитів шкільних та загальних показав, що найбільш поширеними дефектами друкованих виробів для школи є:

  • застосування неякісних матеріалів (недопустима білість, прозорість, гладкість, засміченність паперу);
  • порушення технології виготовлення (недопустимі лінійні розміри та колір лініювання графічної сітки, не закріплення металевих кріплень, неспівпадіння лініювання на суміжних сторінках);
  • повна або часткова відсутність маркування на виробах.

 

«Від якості учнівського ранця чи портфеля залежить здоров’я школяра. Світловідбиваючі елементи, вага ранця, наявність ортопедичної спинки – одні із основних вимог до безпечного та якісного товару»

 Для безпеки школяра на дорозі необхідно купити учнівський ранець зі світло відбиваючими елементами, які мають бути на передніх, бічних поверхнях і верхньому клапані виробу.

  • Учнівський ранець повинен мати таку конструкцію, щоб при носінні, він знаходився на спині учня, фіксуючи хребет дитини. Ранець повинен мати жорстку спинку та міцне днище. Жорсткість спинки ранця та її оббивка повинні запобігати тиску вмісту ранця на спину школяра.
  • Довжина плечового ременя учнівського ранця має бути регульована. Плечові ремені повинні бути не менше 3-х см.
  • Ширина учнівського ранця неповинна бути більшою за ширину плечей дитини, верхній край - не вище рівня плечей, нижній край - не нижче стегон.
  • Учнівський ранець повинен мати стійке забарвлення, для визначення цього можна використати наступний тест: без натиску протріть поверхню ранця сухою або вологою білою тканиною 2 - 3рази, якщо слід фарби залишився на тканині – матеріали застосовані для виготовлення учнівського ранця - неякісні.
  • Маса учнівського ранця має бути не більше 1000гр.
  • Всередині учнівського ранця повинні бути кишені, перегородки та вкладиші.

Гарантійний строк експлуатації становить 30 днів.

До речі:

Досвід роботи з оцінки якості показав, що найбільш поширеними дефектами учнівського ранцю чи портфелю є:

  • показники безпеки;
  • конструкція;
  • маркування.

Загальна вага підручників із розрахунку на один навчальний день у комплекті з шкільним приладдям, без ваги ранця або портфеля, не повинна перевищувати допустимих гігієнічних норм перенесення учнями ваги на відстань до 3 км, а саме:

  • I - II класи                  1,5 – 2,0 кг
  • III – IV класи              2,0 – 2,3 кг
  • V - VI класи                2,3 – 3,0 кг
  • VII – VIII класи          3,0 – 3,5 кг
  • IХ – ХII класи             3,5 – 4,5 кг

 

«З метою  допомогти споживачеві зробити правильний вибір  якісного товару ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» запровадив власний Знак відповідності. Наш Знак відповідності свідчить, що ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» перевірив продукцію і підтверджує, що вона відповідає вимогам чинного законодавства і нормативних документів»

 

Знак UCSM говорить покупцеві про те, що виріб пройшов випробування в акредитованих лабораторіях ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ», а також було перевірено стан виробництва: наявність кваліфікованого персоналу, необхідного устаткування і т.д. Отримати право маркуватися знаком UCSM може тільки та продукція, яка виробляється серійно і відповідає всім вимогам законодавства України, а також виробництво такої продукції повинно мати сертифіковану систему управління якістю і / або безпекою продукції. Виробник, у свою чергу, маркуючи знаком свою продукцію, запевняє покупця в тому, що його продукція відповідає всім нормам і забезпечує безпеку і належний рівень якості.

 

Шановні споживачі!

Обов’язково вимагайте документи про якість та безпеку товару. Це сертифікат про відповідність продукції та/або протокол випробувань та гігієнічний висновок про безпеку товару, кожний з яких не замінює іншого. Не забудьте отримати чек на покупку.

У відповідності до пунктів статті 6 Закону України "Про захист прав споживачів“:

  • споживач має право на належну якість продукції;
  • продавець (виробник, виконавець) зобов’язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також інформацію про цю продукцію;
  • продавець (виробник, виконавець) на вимогу споживача зобов’язаний надати йому документи, які підтверджують належну якість продукції;
  • на товари, що ввозяться на територію України,  повинен бути передбачений законодавством документ, який підтверджує їх належну якість.

 

Шановні виробники!

ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» єдине в Україні підприємство, яке має можливість на міжнародному та європейському рівнях провести оцінку відповідності виробів для дітей та підлітків, засобів індивідуального захисту, неактивних медичних виробів, предметів санітарії і гігієни. У нас  проводяться роботи з сертифікації та випробовувань одягу, взуття, галантерейних, перо-пухових виробів, постільної білизни, килимів та іншої продукції легкої промисловості.

Начальник центруЮлія ГІЛЕВІЧ

Контактні телефони:  526 03 88, 526 04 06

                                                             

Прес-служба ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ»