Select your language

ДП ”УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ”: повірка та калібрування приладів для вимірювання зусиль натягу тросів і арматури.

Натяг тросів широко використовується в різних конструкціях. Це розтяжки мостових конструкцій, бурові вишки та вежі, щогли і антени радіорелейних, стільникових і інших систем зв'язку, тягово-тросові системи управління механізмів і машин в авіації, машинобудуванні та інших галузях, монтаж і обслуговування підвісних струмопровідних ліній енергетичних мереж і підвісних кабелів зв'язку.

У всіх випадках потрібен нормований натяг тросів з первинним і періодичним контролем зусиль натягу без розриву силового ланцюга.

1

Для підприємств, що займаються монтажними роботами, експлуатацією або обслуговуванням конструкцій з використанням тросів, тяг, розтяжок, підвішених кабелів, струмопровідних проводів актуальне завдання по контролю їх ступеня натягу. Від її вирішення безпосередньо залежить безаварійність і безпека експлуатації даного об'єкта. Вимірювання натягу тросів - завдання, пов'язане не тільки з забезпеченням безпеки споруд, конструкцій і механізмів, а також і з загрозою здоров'ю та життю людини.

У зв'язку з цим, широко застосовуються різні типи приладів для вимірювання зусиль натягу тросів, при цьому діаметри тросів коливаються від 2 мм до 25 мм і більше, а зусилля натягу - до 200 кН і вище. Прилади для вимірювання сили натягу тросів є аналогами динамометрів і силовимірювальних датчиків, які відносяться до сфери законодавчо регульованої метрології. Такі прилади, в одних випадках, підлягають обов'язковій повірці, а в інших - калібруванню.

Слід звернути увагу, що, незважаючи на велику кількість в експлуатації приладів для визначення зусиль натягу тросів і арматури, лише поодинокі користувачі проводять в установленому порядку їх повірку або калібрування. Працюючи з приладами, які не пройшли процедуру контролю, виконавець робіт бере на себе повну відповідальність за невірні результати вимірювань і непередбачувані наслідки в сфері безпеки.

Як приклад свідомого підходу до процедури контролю можна назвати компанію ПрАТ "МТС Україна", яка регулярно калібрує такі прилади.

2

Здійснення повірки (калібрування) приладів вимагає створення великогабаритних стендів для натягу тросів, оснащених еталонними вимірювачами зусиль натягу. З огляду на широке застосування зазначених приладів в експлуатації і відсутність засобів їх повірки в більшості метрологічних центрів України, фахівцями ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» розроблений і виготовлений стенд для повірки приладів для вимірювання зусиль натягу тросів.

Необхідно звернути увагу керівництва компаній на те, що конструкції із застосуванням натягнутих тросів в основному відносяться до сфери об’єктів підвищеної небезпеки. Сумний досвід показує, що, як правило, більшість аварійних ситуацій є результатом порушення елементарних правил експлуатації об'єктів. Контроль натягу тросів в конструкціях є обов'язковою вимогою при роботі таких об'єктів. Виконання контролю має здійснюватися за допомогою приладів, достовірність показань яких документально підтверджена. Таким підтвердженням може служити тільки повірка або калібрування приладів акредитованим органом.

3

Той факт, що переважна більшість користувачів вимірювачів натягу не проводить контроль приладів, покладає на них повну відповідальність за можливі аварійні ситуації.

При цьому покладатися лише на свідомість користувачів - явно недостатньо. Потрібен не тільки контроль з боку державної служби України з питань праці, а також і вимогливість з боку замовників робіт на будівництво споруд з використанням натягу тросів.

З питань здійснення повірки (калібрування) приладів для вимірювання зусиль натягу тросів звертатися:

Демченко Андрій Юрійович – начальник відділу № 34;
Леонов Георгій Ілліч - начальник лабораторії
т / ф .: +38 (044) 526-15-93
ф .: +38 (044) 526-40-25
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.