Участь у пір-рев’ю NMCC-SASO в рамках GULFMET
GULFMET є однією з шести регіональних метрологічних організацій (РМО) світу, членами якої є національні метрологічні інститути країн Близького Сходу. Зараз GULFMET має 7 постійних членів (Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Оман, Катар, Кувейт, Бахрейн і Ємен) та 5 асоційованих членів (Туреччина, Республіка Корея, Єгипет, Боснія та Герцеговина, Гонг Конг). В рамках GULFMET діє 7 технічних комітетів (ТК): ТК М (маса); ТК Т (термометрія); ТК L (довжина); ТК EMTF (електрика, магнетизм, час і частота); ТК CM (хімія); ТК PR (фотометрія і радіометрія); ТК QS (системи якості).
8–12 грудня 2019 р. у м. Ер-Ріяд, Саудівська Аравія відбулося пір-рев’ю Національного метрологічного центру калібрування NMCC-SASO.
Група для пір-рев’ю на чолі з представником UME (Туреччина) складалась 8 технічних експертів з KRISS (Республіка Корея – 5 представників), NIMT (Таїланд), TL (Тайвань) та ДП “Укрметртестстандарт”, яке представляв директор інституту № 3, д. т. н, проф. О. Величко (запропонований ТК EMTF GULFMET). Більшість експертів з НМІ-членів Тихоокеанської метрологічної програми (АРМР) пояснюється тим, що NMCC-SASO хотів би подати свої калібрувальні та вимірювальні можливості (CMC) через АРМР за відповідними процедурами АРМР.
Пір-рев’ю охоплювало такі сфери вимірювань як М (маса, тиск, сила), L (довжина), EM (електрична потужність, індуктивність, радіочастотні вимірювання), TF (час і частота), PR (лазерна метрологія). О. Величко був затверджений АРМР технічним експертом з електричної потужності та індуктивності (ЕМ). NMCC-SASO взяв участь всього у 30-ти ключових і додаткових звіреннях в рамках різних РМО за всіма вказаними сферами вимірювань, зокрема у 6-ти звіреннях з електрики та магнетизму.
ДП “Укрметртестстандарт” (інститут № 3, відділ № 11) у 2018–2019 рр. було пілотною лабораторією у таких звіреннях GULFMET (координатор – О. Величко): GULFMET.EM-S4 (індуктивність 10 мГн і 100 мГн), GULFMET.EM-S5 і GULFMET.EM-S5.1 (електрична енергія). Поза межами пір-рев’ю між ДП “Укрметртестстандарт” і NMCC-SASO досягнута попередня домовленість про проведення у 2020 р. 3-х додаткових звірень GULFMET: звірення систем калібрування трансформаторів напруги (інститут № 3, відділ № 29); звірення систем калібрування трансформаторів струму (інститут № 3, відділ № 29); звірення еталонів зсуву фаз між двома напругами (інститут № 3, відділ № 11).
NMCC SASO 1
NMCC SASO 2