Засідання Генеральної Асамблеї та робочих груп Eurachem відбулися в період з 22.05.2019 по 24.05.2019 в м. Тарту (Естонія) за участю представників 24 країн. У засіданнях взяв участь начальник лабораторії ДП "Укрметртестстандарт" О. Левбарґ.
Було обговорено такі питання:
- Членство в Eurachem
На засіданні Генеральної Асамблеї було обговорено й прийнято пропозицію України щодо доповнення до правил надання членства в Eurachem. Згідно з цим доповненням, повноправними членами Eurachem можуть бути не лише країни – члени Європейського Союзу (ЄС) і Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) та країни – офіційні кандидати на членство в ЄС, але й країни, що мають Угоду про асоціацію з ЄС. Таким чином, Україна й Грузія набули статусу повноправних членів Eurachem.
Також, відповідно до поданої заявки, Нідерланди було прийнято до Eurachem.
- Хід роботи над документами Eurachem
Триває розроблення нових настанов:
- "Визначення непевності вимірів за результатами внутрішньолабораторних досліджень прецизійності та зсуву";
- "Вираження непевності для якісного аналізування";
- "Планування та складання звітів про дослідження з валідації методів" і "Застосування холостих проб для валідації методів" – додатки до настанови "Придатність аналітичних методів для конкретного застосування. Настанова для лабораторій з валідації методів та із суміжних питань".
Готують нові видання опублікованих раніше настанов:
- "Вибір та застосування стандартних зразків";
- "Забезпечення якості аналізування для науково-дослідницьких робіт та нетипових завдань";
- "Простежність у хімічному вимірюванні" – має бути опублікована у 2019 р.;
- "Непевність вимірів, пов’язана з відбиранням проби" – має бути опублікована у 2019 р.;
- "Термінологія аналітичного вимірювання" – має бути опублікована у 2019 р.
Також розпочато роботу над четвертим виданням "Настанови з якості в аналітичній хімії", де було враховано вимоги нової версії стандарту ISO/IEC 17025.
У 2018 р. було видано інформаційні листки:
- "ISO/IEC 17025:2017 – новий стандарт на акредитацію";
- "Установлення цільової непевності вимірів".
Робочі групи Eurachem готують до видання нові інформаційні листки, зокрема, з питань перевірки кваліфікації лабораторій.
- Дискусійні питання
Цьогорічне засідання було ювілейним (тридцятим), і тому частина дискусійного форуму була присвячена історії та досягненням Eurachem.
Власне дискусійним було обговорення поняття метрологічної простежності. Основою для дискусії стали результати відкритого інтернет-опитування щодо того, як фахівці розуміють це поняття стосовно певних конкретних вимірювальних завдань. Виявилося, що, попри позірну прозорість, практично в усіх випадках думки учасників опитування суттєво розійшлися. Це свідчить про потребу в подальшому обговоренні та роз’ясненні цього питання стосовно хіміко-аналітичного вимірювання.
- Взаємодія з іншими організаціями, які працюють у галузі метрології хіміко-аналітичних вимірювань та акредитації лабораторій (ILAC, Eurolab, Eurаmet-MetChem, EuCheMS, СІТАС, ISO/REMCO тощо)
Представники зазначених організацій надали інформацію щодо їхньої поточної діяльності та зв’язків з Eurachem. Було повідомлено, зокрема, про таке:
- Лабораторний комітет Європейської акредитації (EA LC) готує нову версію документу EA-4/02 "Вираження непевності в калібруванні";
- представник Технічного комітету EURAMET з метрології в хімії (EURAMET TC-MC) повідомив про звірення в рамках EURAMET, а також про прийняття до EURAMET Республіки Молдова;
- технічний комітет ISO/REMCO розроблює настанови щодо стандартних зразків якісних властивостей та стандартних зразків чистих речовин. Також іде обговорення визначень понять "стандартний зразок" та "атестований стандартний зразок" у зв’язку з розробленням нових редакцій настанови ISO Guide 30 та Міжнародного словника з метрології VIM.
- Доповіді представників національних організацій Eurachem
Представники національних організацій Eurachem розповіли про результати своєї діяльності протягом року, що минув після попередньої Генеральної Асамблеї Eurachem. Серед основних видів діяльності національних організацій Eurachem – організація семінарів та конференцій з питань метрології в аналітичній хімії та поширення і роз’яснення документів Eurachem, співпраця з метрологічними інститутами, лабораторіями, органами з акредитації, вищими навчальними закладами.
Представник України розповів про приєднання України до Метричної конвенції, подання заявки ДП "Укрметртестстандарт" на членство в Консультативному комітеті з кількості речовини (CCQM), роботу в Технічних комітетах ISO та COOMET, участь у міжнародних та українських конференціях і семінарах.
- Наступне засідання Генеральної Асамблеї Eurachem
Наступне засідання Генеральної Асамблеї Eurachem відбудеться у травні 2020 р. в м. Бухарест, Румунія.