20 травня 2017 р. світова спільнота святкуватиме Всесвітній день метрології під гаслом: "Measurements for transport - Вимірювання для транспорту". Діяльність ДП «Укрметртестстандарт» безпосередньо пов’язана із цією галуззю – через засоби та методи вимірювання швидкості транспортних засобів, питомого коефіцієнта сили світла дорожніх знаків та дорожньої розмітки, складу вихлопних газів автомобілів, зважування транспортних засобів, виявляння стану алкогольного сп’яніння водіїв тощо. 
Дорожньо-транспортні пригоди з важкими наслідками для життя та здоров’я людей дуже часто трапляються з вини нетверезих водіїв. Через це вкрай важливо виявляти стан алкогольного сп’яніння у водіїв за допомогою спеціальних засобів вимірювання, які зазвичай називають  «алкотестерами». 
 
Короткий історичний факт
Перші алкотестери з'явилися на початку 1930-х років у США. Назвали їх drunkometer, що може бути перекладено українською як "п’яномір". Принцип роботи цих приладів полягав у зміні кольору розчину певного реактиву під час пропускання через нього повітря, у якому був присутній алкоголь. У 1953 році першу «дихальну трубку» для виявляння алкоголю випустила німецька фірма Draeger. Електронні алкотестери вперше розробила та впровадила у виробництво британська фірма Lion Laboratories у 1967 році. 
 
Багатьма дослідженнями доведено, що за допомогою алкотестера можна об’єктивно оцінити вміст алкоголю в організмі людини та, відповідно, зафіксувати стан алкогольного сп’яніння. Зважаючи на важливість контролювання стану водіїв та на серйозність наслідків (щонайменше, великого штрафу) у разі виявлення у них стану сп’яніння, важливе значення має забезпечення достовірності результатів вимірювання за допомогою алкотестерів. 
ДП «Укрметртестстандарт» є головною організацією в Україні в галузі фізико-хімічних вимірювань, має засоби та можливості для цього на всіх етапах – від оцінки відповідності алкотестерів вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки до їх періодичної повірки. Зокрема, ДП «Укрметртестстандарт» випускає стандартні зразки складу як газових сумішей етанолу з азотом чи повітрям, так і водних розчинів етанолу, необхідні для контролювання метрологічних характеристик алкотестерів. 
Можливості ДП «Укрметртестстандарт» у цій галузі підтверджено результатами двох міжнародних звірень – еталонних газових сумішей "етанол - азот" (звірення завершено) та еталонних водних розчинів етанолу (триває опрацювання результатів). Дані щодо наших вимірювальних та калібрувальних можливостей стосовно газових сумішей етанолу вже розміщено на сайті Міжнародного бюро мір і ваг (BIPM). Аналогічні дані щодо водних розчинів також буде опубліковано після виконання належних процедур. 
З огляду на прийняття нового Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та низки технічних регламентів є нагальна потреба внести зміни в нормативно-правові акти, зокрема, «Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції». Ми пропонуємо зацікавленим сторонам залучити до цього наших фахівців, що мають відповідні знання та багаторічний досвід у цій сфері.   
Також ДП «Укрметртестстандарт» готовий до проведення на постійній основі семінарів-практикумів із подальшим врученням іменних сертифікатів, що засвідчують проходження навчального курсу із використання ЗВТ – вимірювачів швидкості та алкотестерів.
 
У переддень Всесвітнього дня метрології бажаємо всім безпечних та тверезих подорожей, позитивних вражень на автошляхах, чемних пішоходів та професійних водіїв.